MADÁRVÉDELEM

A 2024-es évben kiemelt figyelmet szenteltünk a tó madarainak védelmére.
Az idei év legfontosabb üzenete: NE ETESSÜK A VÍZIMADARAINKAT!

A vízimadarak etetése úgynevezett angyalszárny betegséget okoz, akár már egész fiatal madaraknál is. Ez a betegség a péksütemények, kenyerek, kiflik, kukorica okozta nem természetes táplálkozás miatt alakul ki. A betegség fő tünete, hogy a madár teljesen röpképtelenné válik, visszafordíthatatlan csont- és tollnövekedési rendellenességet szenved el, ami végül közvetve, vagy közvetlenül az életébe kerülhet.

Sokan jó szándékból és segíteni akarásból etetik a madarakat, vagy azért, mert nehéz ellenállni, amikor egy hattyúcsalád egyértelműen kajára ácsingózva látogatja meg a partunkat, DE NE DŐLJÜNK BE! Amikor az embert meglátva odasietnek a vízimadarak a parthoz, az már egy jelzése annak, hogy az ember rászoktatatta őket az etetésre. Értsük meg, nincs szükségük a táplálkozás segítésére, és jutalomfalatot sem kell adni nekik. A tó körül elegendő zöld táplálékot találnak, az élelem gyűjtögetése pedig fontos része az életüknek. Azzal segítünk, ha nem zavarjuk meg a természetes viselkedésükben, és nem akarjuk megoldani helyettük a táplálkozást. Készítsünk emlékbe egy fotót róluk, ha felénk járnak, de NE ETESSÜK ŐKET! (KUKORICÁVAL SE!)

5 db madárvédelmi táblát helyeztünk ki, ahol részletes információkat osztunk meg a tó látogatóival és lakóival az etetés veszélyeiről:

01 Az egyoldalú diéta angyalszárny betegséget okoz, ami röpképtelenné teszi a vízimadarakat!
02 A nyári etetést megszokva télen nem vonulnak el és a fagyok veszélyt jelentenek számukra!
03 Növeli a madarak közötti agressziót és az ebből adódó sérüléseket okoz!
04 Elősegíti a fertőző betegségek terjedését, ami nagy kockázatot jelent nekik!
05 Nagyban növeli a vizek szervesanyag terhelését!

MIVEL SEGÍTHETEM ŐKET?

01

Készíts olyan feljárót, ahol még a magasabban fekvő partodra is könnyen kiléphetnek legelni és a kicsiknek sem kell túl sok időt tölteni a vízben, hogy kényelmes szárítkozó helyet találhassanak!

02

Telepíts nádast a stéged és partvonalad mellé. Engedd, hogy a víz és a telek nádassal kapcsolódjon össze, ezzel tudsz fészkelő és táplálkozó helyet adni a vízimadaraknak.

03

Készíts napozót faágakból, törzsekből és nagyobb kövekből! Használj természetes anyagokat, próbálj leutánozni egy olyan helyzetet, mintha a hullámok összehordtak volna uszadék fákat. Az ilyen napozókat nagyon szeretik használni a madarak és az őshonos mocsári teknősök is!

A problémák feltérképezése és a madárvilág segítése mellett fontosnak tartjuk a madárállomány megfigyelését, hogy tisztába legyünk az élőhely sajátosságaival, lehetőségeivel és hogy melyik fajt milyen élőhelyteremtési módszerekkel segíthetjük a jövőben, hogy növeljük a tó madárállományának sokszínűségét. Készítettünk egy madárvilágot bemutató térképet is és ezzel együtt elkezdtük figyelni a speciális élőhelyet igénylő fajokat.

01 FEKETE RIGÓ / 02 SÁRGARIGÓ / 03 NAGY FAKOPÁNCS / 04 MOLNÁRFECSKEA / 05 ŐSZAPÓ / 06 ERDEI FÜLESBAGOLY / 07 JÉGMADÁR / 08 GYURGYALAG / 09 PARTIFECSKE / 10 TŐKÉSRÉCE / 11 ÜSTÖKÖS RÉCE / 12 NAGY KÁRÓKATONA / 13 SZÜRKEGÉM / 14 BÜTYKÖS HATTYÚ/ 15 BÚBOS VÖCSÖK / 16 SZÁRCSA

Sajnos korábban több állat szándékos megsebesítése és mérgezése is történt ezen a területen, így kiemelt feladatunk, hogy ezekre a madarakra vigyázzunk és azonnal jelezzük, ha bármilyen természetkárosító cselekményt tapasztalunk!